poniedziałek, 9 marca 2015

Indywidualne Mistrzostwa Europy 2015

W dniach od 23 lutego do 8 marca 2015 roku, w Jerozolimie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Europy w szachach klasycznych.

Zwyciężył rosyjski am Jewgienij Najer, zdobywając 8,5 pkt z 11 partii, na drugim miejscu fawory am Dawid Nawara, 8 z 11 pkt i tyle samo punktów uzyskał na trzecim miejscu am Mateusz Bartel, który w ostatniej rundzie, zdecydowanie pokonał rosyjskiego am Iana Nepomniaszczyja.

Medaliści Mistrzostw Europy, od lewej D Nawara, J Najer i M Bartel
              fot: Yoav Nis
________________________________________________________________________

Arcymistrz Mateusz Bartel, w rozegranych jedenastu partiach, żadnej nie przegrał, natomiast wygrał pięć w tym z faworytem am Dawidem Nawarą z Czech, który ostatecznie zajął drugie miejsce.
Równa gra Mateusza dała brązowy medal ale i ocena rankingu od osiąganych wyników, obliczona po turnieju, także jest znakomita bo wyniosła 2746 elo.

Polska ma cztery medale z Mistrzostw Europy, pierwszy to brąz, zdobyty przez am Tomasza Markowskiego w 2000 roku w Saint Vicente, dwa lata później w Batumi, am Bartłomiej Macieja zdobył złoty medal, a w 2011 roku am Radosław Wojtaszek zdobył srebro w Aix-Les-Baines.

Oprócz am Mateusza Bartla, także am Robert Kempiński (7,5 z 11), uzyskał awans do Puchar Świata, plasując się na wysokim piętnastym miejscu.

Tabela końcowa i 23 szachistów bezpośrednio awansujących do Pucharu Świata.