wtorek, 26 listopada 2013

Magnus Carlsen nowym Mistrzem Świata 2013

Arcymistrz z Norwegii, Magnus Øen Carlsen, został nowym mistrzem świata w szachach klasycznych, detronizując dotychczasowego króla, GM Viswanathana Ananda, z Indii, który dzierżył tytuł najlepszego szachisty globu przez ostatnich 6 lat.

Mistrzostwa Świata FIDE w szachach, między obrońca tytułu GM Viswanathanem Anandem, mający 43 lata, a numerem jeden na Świecie, 22-letnim, GM Magnusem Carlsenem, odbyły się w dniach 9-28 listopada 2013 roku, w Hyatt Regency, w mieście Chennai (dawniej Madras) w Indiach, z pulą nagród 1,85 miliona euro, zwycięzca otrzyma 1,1 miliona euro.
Mecz miał być złożony z 12 rund, (rozegrano 10) z kontrolą czasu, 120 minut na pierwsze 40 posunięć, 60 minut na następne 20 posunięć, i następnie 15 minut na resztę gry, z dodatkowym czasem, 30 sekund na ruch od 61 posunięcia.

              GM Magnus Carlsen, Champion Chess 2013  fot:Anastasiya Karlovich
______________________________________________________________________



    Początek partii piątej, po czterech remisach następuje przełom w meczu. 
Magnus Carlsen, wygrywa partię. Fot: www.chennai2013.fide.com

W szóstej partii Carlsen znów wygrywa i w końcu dziewiąta partia, Anand zagrał w końcówce, 28. Sf1... zamiast ratować się Gf1 jak sugerował m.in. prog.komputerowy, po tym posunięciu było słychać jak z niedowierzaniem komentujący partię powtarzają  - "unbelievable, incredible, impossible, oh my God"... 
Anand popełnił błąd który niemal ostatecznie przesądził o przegranej w całym meczu. 

Dziewiąta partia. 

Foto z witryny: http://chessbomb.com/site/

Dla Carlsena wystarczył choćby jeden remis w kolejnych trzech partiach i tak się stało już w 10 partii, padł remis, zwycięzca został ogłoszony.

Tabela Mistrzostw
Gracz:
Rtg.
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
Pkt.
Perf.
V. Anand2775
½
½
½
½
0
0
½
½
0
½
3.5
2763
M. Carlsen2870
½
½
½
½
1
1
½
½
1
½
6.5
2882
Anand 3½  v  Carlsen 6½ 

Cały Świat szachowy i nie tylko, czekał na ten mecz, każdy zadawał sobie pytanie jak się potoczy pojedynek, czy Anand zdoła obronić tytuł, czy będzie w stanie toczyć równą walkę z genialnym liderem rankingowej listy, Magnus przewyższał Vishy'go, dokładnie o 95 pkt. rankingowych, co prawda mówi się że nie grają rankingi, ale z drugiej strony ranking nie kłamie, tak się też stało, ciężko powiedzieć dlaczego Anand był cieniem samego siebie, przypomina mi się mecz G. Kasparowa z W. Kramnikiem, (Londyn, 2000 rok) gdzie mistrz świata Garri Kasparow, przegrywa, nie wygrywając przy tym żadnej partii z Kramnikiem, po meczu pytany o powody tak słabej gry powiedział, że ma problemy osobiste i nie mógł się skupić na grze, był jakby poza salą gry, czyżby z Anandem było podobnie... z pewnością dużo wie o meczu i kulisach pojedynku GM Radosław Wojtaszek, który jest wieloletnim sekundant w sztabie Ananda.
Tuż po zakończonym pojedynku, zapytałem Polską elitę szachową co o meczu sądzą, jakie Ich zdaniem były przyczyn tak pogromowej porażki.
________________________________________________________________________












GM Michał Krasenkow

Są dwie przyczyny:
1) Carlsen jest naprawdę najwybitniejszym szachistą, jaki pojawił się na świecie po zakończeniu kariery przez Kasparowa, aczkolwiek ma zupełnie inne walory - pod względem stylu gry jest swoistą hybrydą Fischera i Karpowa.
Czyli gra po prostu lepiej od Ananda, Kramnika całej czołówki światowej (na co zresztą wskazuje ranking)
2) Anand poza wszelką wątpliwością przeżywa "kryzys wieku średniego", kiedy człowiek nie wie, co robić i jak żyć dalej.
Dlatego zarówno przygotowywał się do meczu, jak i grał bez zaangażowania, podobnie jak w prawie wszystkich zawodach ostatnich dwóch lat.
Poziom jego gry od czasów meczów z Kramnikiem i Topałowem wyraźnie spadł, i to we wszystkich elementach strategii i taktyki.
A więc tylko cud mógłby sprawić, by w meczu z Carlsenem padł inny wynik.
Ten cud nie nastąpił.

Fot: www.encyklopedia.wimbp.gorzow.pl
_________________________________________________________________________



GM Grzegorz Gajewski

Moim zdaniem o porażce Ananda zadecydowało kilka czynników.
Po pierwsze Carlsen jest aktualnie lepszym szachistą i to praktycznie w każdym elemencie gry.
Po drugie Anandowi nie udało się odzyskać formy na ten mecz (podstawki!), co w połączeniu z różnicą w sile gry sprawiło, że kiedy kończył się debiut i zaczynała się zwykła partia szachów, to była to po prostu nierówna walka. Było to aż nadto widoczne w szóstej partii meczu, kiedy Hindus, po uzyskaniu delikatnej przewagi po debiucie, nie tylko w żaden sposób nie był się w stanie zagrozić Norwegowi, lecz nawet nie potrafił utrzymać równowagi, co na tym poziomie naprawdę nie powinno mieć miejsca.
Po trzecie zawiodły debiuty - Anand był dość skrupulatnie przygotowany czarnymi na różne boczne
warianty - których można się było spodziewać po Carlsenie, co pokazały jego pierwsze dwie partie czarnymi.
Nie potrafił jednak pokazać nic ciekawego na Obronę Berlińską, choć akurat to może oznaczać, że na ścianę nic ciekawego wymyślić się nie da.
Przede wszystkim jednak przez zdecydowaną większość meczu obserwowaliśmy szachy suche, techniczne, dużo końcówek. Czyli dokładnie to, czego z Norwegiem należało unikać.
Przedostatnia partia meczu pokazała, że i w ostrej grze prawdopodobnie Anand by poległ,
jednak wydaje mi się, że mimo wszystko tylko tam mógł szukać swoich szans.


Fot: www.ajedrez.com
_________________________________________________________________________












GM Kamil Mitoń

Przyczyny porażki Ananda, według mnie obrońca tytułu przegrał mentalnie ten pojedynek, odniosłem wrażenie że długo przed meczem a także w trakcie nie wierzył że jest w stanie pokonać Carlsena, nawet w pojedynczej partii.
Niestety Vishy, od dłuższego czasu prezentował regres formy,co można było ocenić po turniejach które rozgrywał (choć zdarzały się genialne partie jak z Aronianem w Wijk aan Zee) mimo to wiele osób twierdziło że w meczu może być różnie, gdyż mistrz świata ma na polu większe doświadczenie i gra u siebie, a przede wszystkim jego ciąg słabych partii przeciwko Carlsenowi powinien kiedyś się zakończyć.
Jak widać było, mecz ten (w porównaniu z poprzednimi) nie był jakąś teoretyczną batalią, Carlsen po prostu grał w szachy.
Nie wiem jak wyglądały przygotowania ale Anand powinien więcej czasu poświęcić na trening praktyczny, może to brzmi śmiesznie, ale zamiast debiutów poćwiczyć liczenie wariantów, koncentrację, kondycję, grę praktyczną.
Stąd z pewnością wynikają podstawki których w ostatnim czasie nie brakowało u Ananda.
Zaskakujące było że po pierwszej porażce, a potem drugiej, Anand nawet nie szukał szans by wygrać partie !
Podsumowując, uważam że brak wiary w sukces, oraz ogólny spadek energii, sprawiły że Anand dość gładko przegrał obronę tytułu.
Debiutowo myślę że nie był gorzej przygotowany.

Fot: www.pzszach.org.pl
_________________________________________________________________________












GM Bartosz Soćko

Według mnie, główną przyczyną porażki Ananda, było to, że jest po prostu słabszy !
Niestety (dla niego) Carlsen jest w tej chwili zdecydowanie najlepszym graczem na świecie.
Trochę mi szkoda Ananda bo wydawało się, że będzie dobrze przygotowany a i to że grali w Indiach, będzie mu dodatkowo sprzyjało.
Być może źle był nastawiony na mecz, bo odnoszę wrażenie że powinien grać trochę ambitniejsze debiuty (nawet czarnymi) od samego początku.
Ale tak jak napisałem wcześniej, Carlsen jest w tej chwili zdecydowanie najlepszy, więc pewnie niewiele by to zmieniło...

Fot: www.fide.com
_________________________________________________________________________













GM Dariusz Świercz
"Mimo, że osobiście kibicowałem Anandowi, muszę przyznać, że Carlsen był lepszy w tym meczu i w pełni zasłużenie został Mistrzem Świata.
Może się wydawać, że Anand był lepiej przygotowany pod względem debiutów - dostawał on dobre pozycje z niezłymi perspektywami (wyjątkiem mogą być partie 4 i 6, gdzie Carlsen szybko zneutralizował zamierzenia Ananda i przejął czarnymi inicjatywę). Jednak to właśnie Carlsen zaprezentował się lepiej w pozostałych częściach partii, szczególnie w końcówkach. Wykazał się on niebywałą techniką, dzięki której potrafił wygrać pozycje z mikroskopijnymi przewagami. 
Na początku można było wyczuć pewną nerwowość w jego grze, aczkolwiek (jak sam przyznał w konferencji po ostatniej partii) kluczowym momentem meczu była partia 4, po której poczuł się pewnie; czuł, że wszystko idzie w dobrym kierunku. 
Spowodowało to, że to on zaczął dyktować warunki, osiągał lepsze pozycje, które zamieniał w punkty.
Przyczyn takiego, a nie innego wyniku meczu jest pewnie wiele, jednak wydaje mi się, że na zwycięstwo Carlsena złożyły się głównie dwa czynniki:
1) Carlsen po prostu lepiej gra od Ananda
2) Carlsen jest młodszy i ma więcej energii.
Niemniej, uważam, że Anand jest naprawdę wybitnym szachistą. Kilka razy obronił tytuł Mistrza Świata oraz od 20 lat jest w ścisłej czołówce światowej. 
Carlsen jest jednak lepszy i w pełni zasłużenie wygrał mecz i został Mistrzem Świata, czego mu gratuluję."

Fot: www.wikipedia.org
 _____________________________________________________________________
Harmonogram Mistrzostw Świata.

DataEventsTIME
07.11.2013Opening Ceremony04.00.P.M. Tentatively
09.11.2013Game 103.00.P.M. (Indian Time)
10.11..2013Game 203.00.P.M. (Indian Time)
11.11.2013Rest Day (Dzień przerwy)
12.11.2013Game 303.00.P.M. (Indian Time)
13.11.2013Game 403.00.P.M. (Indian Time)
14.11.2013Rest Day (Dzień przerwy)
15.11.2013Game 503.00.P.M. (Indian Time)
16.11.2013Game 603.00.P.M. (Indian Time)
17.11.2013Rest Day(Dzień przerwy)
18.11.2013Game 703.00.P.M. (Indian Time)
19.11.2013Game 803.00.P.M. (Indian Time)
20.11.2013Rest Day (Dzień przerwy)
21.11.2013Game 903.00.P.M. (Indian Time)
22.11.2013Game 1003.00.P.M. (Indian Time)
23.11.2013Rest Day (Dzień przerwy)
24.11.2013Game 1103.00.P.M. (Indian Time)
25.11.2013Rest Day (Dzień przerwy)
26.11.2013Game 1203.00.P.M. (Indian Time)
27.11.2013Rest Day (Dzień przerwy)
28.11.2013Tie Break GamesTo be decided
28.11.2013Closing CeremonyTo be decided
_______________________________________________________________________

Oficjalna strona MŚ - www.chennai2013.fide.com
_______________________________________________________________________

12 komentarzy:

  1. bardzo ciekawa strona i konkretne informacje o szachach . :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, mi sie podoba, można powiedzieć że mam teraz inne spojrzenie na mecz. Pozdro. Fix

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobry wpis :) wypowiedzi arcymistrzów krótko i na temat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja dziękuję naszym arcymistrzom za bardzo ciekawe opnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Taki młody i taki zdolny czyli on naprawdę geniusz fajni wiedzieć :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Przyznam ze z zainteresowaniem przeczytałem zdania am.i musze przyznać ze intrygująco napisal pan Krasenkow, chodzi mi o kryzys wieku średniego, i każda starsza osoba coś o tym wie. ;) ale zastanawiam sie czy Anand nie będzie chciał zakończyć kariery jak wyżej wspomniany Kasparow po przegranej z Kramnikem, oby nie.... jeszcze bym chciał zobaczyć GO na turnieju przy szachownicy a może rewanż ! ? Pozdrawiam wszystkich. Rafik z KC

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja pierwszy raz słysze o Carlsenie ale jesli taki dobry to tylko gratulować !!!! Zbyszek.G

    OdpowiedzUsuń
  8. Super artykuł z miła chęcia go przeczytałam. Ja o carlsenie juz czytalam na wp chlopak podczas gry nie zwraca uwagi na szachy a mine ma jak by to go all nudzilo pozdrawiam Kaja

    OdpowiedzUsuń
  9. Super wpis. Także dla amatora, który w szachy gra do czasu do czasu. Z chęcią więcej poczytam na temat rozgrywek mistrzów oraz obrony berlińskiej.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zgadzam się z Tobą Kaju, czasami obecny mistrz świata, ma minę znudzonego grą :)
    Jeśli chodzi o obronę berlińską to jak wypowiedział się arcymistrz Gajewski, chyba nic się nie da wymyślić nowego ale można próbować ;-)

    OdpowiedzUsuń
  11. BARDZO FAJNY ARTYKUŁ :) POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń