piątek, 1 czerwca 2012

Viswanathan Anand obronił tytuł Mistrza Świata

Nagrodę wręcza prezydent FIDE, Kirsan Ilyumzhinov.

W Moskwie, w dniach 10-31 maja 2012 roku, w Galerii Trietiakowskiej odbył się mecz o mistrzostwo świata w szachach klasycznych, między aktualnym mistrzem GM Viswanathanem Anandem z Indii a pretendentem GM Borysem Gelfandem z Izraela.

Mecz Anand v Gelfand składała się z 12 partii, klasycznym tempem: 120 minut na 40 posunięć, następnie 60 minut na 20 posunięć oraz 15 minut na dokończenie partii, oraz dogrywka, składająca się z 4 partii tempem szachów szybkich (25 minut na partię + 10 sekund na ruch)

Obrońca tytuł Anand, wcześniej pokonał GM Weselinem Topałowem w 2010 r.. oraz GM Wladimira Kramnika w 2008 r. wcześniej także pokonał GM Aleksieja Szirowa w 2000 r.

Borys Gelfand, wywalczył sobie prawo gry o mistrzostwo świata, wygrywając w 2011 r. W Kazaniu finałowy mecz pretendentów, gdzie pokonał w finale GM Aleksandra Griszczuka.

W meczu Anand v Gelfand, po serii remisów, w 7 oraz 8 partii padły rezultatywne partie lecz mecz nadal był wyrównany i potrzebna była dogrywka, składająca się z 4 partii.

Borys Gelfand  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5 0,5  1  0  0,5  0,5  0,5  0,5  6,0

W karierze szachowej, Anand i Gelfand grali ze sobą 28 razy w szachy szybkie i Hindus wygrał osiem partii, jedną przegrał, a pozostałe zremisował.
W blitzu grali ze sobą 7 partii, z których trzy wygrał Anand, a reszta zakończyła się remisami, więc Anand był zdecydowanym faworytem w dogrywce.

W drugiej partii dogrywki, wygrywa Anand i już w kolejnych 2 partiach remisuje, co daje zwycięstwo w całym meczu - 8,5 do 7,5 pkt.
Gratulacje dla Ananda, a także dla całego zespołu, gdzie "Vish'emu" między innymi pomagał w przygotowaniach, polski am Radosław Wojtaszek.

Tabela turniejowa - dogrywka:

I runda
II runda III runda IV runda Wynik
Viswanathan Anand 0,5 1  0,5  0,5  2,5
Borys Gelfand 0,5 0  0,5  0,5  1,5

Fundusz nagród wyniósł 2,55 mln dolarów, dla zwycięzcy - 1,53 mln USD, dla pokonanego 1,02 mln USD (głównymi sponsorami - Andriej Fiłatow oraz firmy Almaz-Antei i NVision Group)